Leverans via flygplan – DR Kongo 2026

Ebola sprids i DR Kongo

– UNICEF levererar nödhjälp

Det mycket dödliga ebolaviruset sprids nu i framförallt Demokratiska republiken Kongo. UNICEF agerar snabbt för att skydda barn och minska risken för spridning. Vi levererar rent vatten, hygienprodukter och skyddsutrustning till sjukvårdare.

Skribent |

Publicerad |

2026 05 21

Uppdaterad |

2026 05 21

Över 100 människor har dött – UNICEF når fram med vatten, hygien och skydd

En ovanlig variant av ebolaviruset sprids nu snabbt i DR Kongo. Omkring 140 dödsfall har bekräftats i Ituri-provinsen i östra delen av landet, och antalet döda fortsätter att stiga. Minst ett dödsfall har också bekräftats i grannlandet Uganda.

Spridningen av viruset hotar livet, hälsan och tryggheten för hundratusentals barn. Barn är särskilt sårbara för effekterna av ebolautbrott, inte bara av själva sjukdomen utan även på grund av hur utbrott påverkar sjukvård, skolgång, skydd mot våld och övergrepp, tillgång till näringsrik mat och familjers ekonomi.

Utbrottet sker i en region där det råder extrem fattigdom och konflikt och många människor redan tvingats på flykt. Allt detta sammantaget utsätter barn för ännu större fara. Det ökar också risken för att viruset ska spridas till andra regioner och länder.

Utbrottet av ebola har orsakats av den ovanliga Bundibugyo-varianten som det varken finns vaccin eller behandling för. Akuta insatser behövs därför för att viruset inte ska spridas ytterligare och fler barn drabbas.

Leverans via flygplan till truck – DR Kongo 2026

UNICEF har redan levererat 50 ton nödhjälp

UNICEF i DR Kongo och regionen har agerat snabbt för att skydda barn. Vi har redan levererat 50 ton nödhjälp till Bunia, huvudstaden i Ituri-provinsen, och mer är på väg.

Leveransen innehåller bland annat desinfektionsmedel och tvål, skyddsutrustning till sjukvårdspersonal, vattenreningstabletter och vattentankar.

Vi har även skickat en katastrofgrupp som kommer att ge tekniskt stöd för att minska spridningen. De fokuserar bland annat på riskkommunikation och samhällsengagemang för att stötta samhällen, familjer och föräldrar i hur de kan skydda sig från smitta och minska risken för spridning.

– Det är väldigt viktigt att agera snabbt nu, berättade Jérôme Kouachi, UNICEFs chef för katastrofinsatser i DR Kongo, för SVT.

Kopiera länk
Leverans via flygplan - UNICEF-personal - DR Kongo 2026 - cropped

Ge en gåva idag!

Gåvor via detta formulär är öronmärkta till UNICEFs katastrofarbete för barn världen över.

Ge som:

Senaste nytt:

UNICEFs julkula – 2026

Äntligen är den här, årets julkula från UNICEF Sverige. För sextonde året i ordningen samarbetar vi med en svensk illustratör som, precis som vi, är i barnens tjänst. I år är det ingen mindre än Olof Landström.

Norhan med syskon i famn – Gaza 2026

Över 21 000 barn har dödats i Gaza under kriget. Men barnen betalar inte bara med sina liv utan också med sin framtid.

Flicka i kö för vatten – Gaza 2026

Det har gått mer än ett år sedan vapenvilan annonserades. Under detta år har minst 340 barn i Gaza dödats, nästan ett barn om dagen. Bara senaste veckan dödades en pojke när han var på väg hem från ett lärocenter som UNICEF driver.

Unicef logo

UNICEF gratulerar Navanethem Pillay till Nobels fredspris. Utmärkelsen lyfter fram insatser som visar att förändring är möjlig även i en tid präglad av krig, lidande och växande motsättningar.

Barni mammas famn – översvämningar – Vietnam 2025

Väderfenomenet El Niño väntas 2026–2027 bli en av de starkaste någonsin och få katastrofala konsekvenser för barn. I detta faktablad redovisar vi var barn drabbas och hur det påverkar deras nutrition, utbildning, säkerhet och tillgång till vatten.

Porträtt av Penny Parnevik – Sverige 2026

För tio år sedan reste Penny Parnevik tillsammans med sin mamma Mia Parnevik med UNICEF till Mauretanien. I dag står Penny tillsammans med hela familjen Parnevik bakom årets UNICEF-armband, som symboliserar hopp och möjligheten att göra stor skillnad för barn världen över.

SÖK
STÖD OSS