KONTAKTA OSS

Vår växel är öppen:
Måndag till fredag: 10-15 (lunchstängt 12-13)

Avvikande öppettider.
Midsommarafton: Stängt

Telefon: 08-692 25 00
E-post: unicef@unicef.se

Postadress:
Box 8161
104 20 Stockholm

Besöksadress:
S:t Eriksgatan 46, Ingång C. 

Vi har ingen butik på plats längre. Köp i stället dina presenter i vår gåvoshop eller i Unicefbutiken.

För frågor om gåvor och månadsgivande

Har du frågor om gåvor, månadsgivande eller köp i gåvoshop? Vill du börja ge gåvor varje månad, ändra ditt månadsbelopp eller säga upp ditt månadsgivande?

Kontakta vår Givarservice via mejl eller telefon så hjälper vi dig.  

Telefon: 08-420 02 500
E-post: unicef@unicef.se

Kontakta en medarbetare

Nedan finns information om våra avdelningar och områden. Om du vill komma i kontakt med en viss medarbetare har våra mejladresser strukturen: fornamn.efternamn@unicef.se (utan å,ä,ö).

Press och media 

Presstelefon: 076-128 20 98

HR-avdelningen

Läs om att jobba med oss. Vi tar endast emot ansökningar via vår rekryteringsplattform. 

Malin Gullberg Söderbäck | HR-chef
E-post: malin.gullberg.soderback@unicef.se

Klara Hägglund | HR Business Partner
E-post: klara.hagglund@unicef.se

Stab 

Pernilla Baralt | Generalsekreterare

Linda Asp Lindh | Koordinator/Assistent till GS
E-post: linda.asp.lindh@unicef.se

Sophie Svensson | Planeringschef till GS
E-post: sophie.svensson@unicef.se

Operations

Petra Nerde | COO
E-post: petra.nerde@unicef.se

Emily Rosenqvist | Governance Officer
E-post: emily.rosenqvist@unicef.se 

Marknad & kommunikation

Therése Quiding | Kommunikationschef
E-post: therese.quiding@unicef.se

Natasha Jevtic Esbjörnsson | Bitr. kommunikationschef
E-post: natasha.esbjornsson@unicef.se

Programavdelning 

Lotta Sylwander | Chef för Program och påverkan
E-post: lotta.sylwander@unicef.se

Lena Forsgren | Bitr. chef för Program och påverkan
E-post: lena.forsgren@unicef.se

Insamlingsavdelning privat 

Jessica Zimmerman | Insamlingschef privatpersoner
E-post: jessica.zimmerman@unicef.se

Malin Håkansson | Teamleader Givarservice
E-post: malin.hakansson@unicef.se

Insamlingsavdelning företag 

Annika Bränning | Chef företagssamarbeten och filantropi
E-post: annika.branning@unicef.se

Ronnie Schmidt | Bitr. chef företagssamarbeten och filantropi
E-post: ronnie.schmidt@unicef.se

Digital, Innovation & Tech 

Daniel Larsson | CDO/Chef Digital, Innovation & Tech
E-post: daniel.larsson@unicef.se

Ekonomi- och administration

Caroline Karlsson | CFO
E-post: caroline.karlsson@unicef.se

Fredrik Hedberg | Ansvarig för IT & säkerhet / Bitr. ekonomichef
E-post: fredrik.hedberg@unicef.se

För frågor om leverantörsfakturor: 

Annika Hoflin | Redovisningsassistent
E-post: annika.hoflin@unicef.se

Ledningsgruppen & styrelsen

I vår ledningsgrupp sitter generalsekreteraren och samtliga avdelningsansvariga. Styrelsen består av totalt tio ledamöter, varav en ordförande, en vice ordförande och åtta ordinarie ledamöter.