Elever i drömprojektet - Elfenbenskusten 2025

Flickors andra chans till

utbildning i Elfenbenskusten

Cirka 1,5 miljoner barn i Elfenbenskusten går inte i skolan och en av de stora utmaningarna är att få flickor att fullfölja högstadiet och gymnasiet. Det finns många faktorer som bidrar till att de inte slutför sin utbildning - bland annat könsbaserat våld, djupt rotade könsnormer, ekonomisk press och dåliga studieresultat. 

Skribent |

Publicerad |

2025 06 12

Uppdaterad |

2025 06 12

Flickors andra chans till utbildning i Elfenbenskusten

Tack vare Postkodlotteriets temasatsning lanserade UNICEF år 2022 ett 3-årigt projekt med fokus på yrkesutbildningar som leder till framtidsyrken. Projektet inkluderade 1 000 flickor i åldern 15-19 år som hade hoppat av skolan och som fick en ny chans att uppfylla sina drömmar. Projektet bidrog också till att modernisera läroplanen för att anpassa utbildningarna till arbetsmarknadens behov och totalt gick 525 lärare kopplade till yrkesutbildningen utbildningen i den uppdaterade läroplanen. 

Genom programmet har flickorna fått ta del av yrkesvägledning, teoretisk och praktisk undervisning inom olika yrkesvägar, möjlighet att utveckla sina entreprenöriella färdigheter och digitala kompetens, och vid behov fått stöd för att utveckla grundläggande skriv- och läskunnighet.   

– Utbildningen har gett mig så mycket kunskap. Jag valde att bli elektriker för att jag tycker om det och för att jag vill inspirera och ge stöd till andra tjejer. Det är inte bara män som kan utföra det här yrket, säger en av tonårsflickorna som utbildat sig till elektriker. 

Elever från drömprojektet - Elefenbenskusten 2022
Motiverade ungdomar på lärlingsutbildningen i San Pedro, Elfenbenskusten.

Projektet har även arbetat med tonårsflickornas familjer och lokalsamhällen för att bryta de könsnormer som hindrar flickor från att få tillgång till vissa yrken som traditionellt varit reserverade för män, som till exempel fordonstekniker eller elektriker. Under projektets gång har man sett en förändring i attityder hos både studenterna och deras föräldrar - fler anser nu att tjejer och killar kan utföra samma jobb och tycker att det är viktigt med jämställda karriärmöjligheter. Föräldrarna uttrycker också nu att de prioriterar sina barns utbildning och stöttar dem, oavsett karriärval.  

– Vi befinner oss i en global utbildningskris. Miljontals barn och inte minst flickor världen över saknar utbildningsmöjligheter, går i skolan utan tillräcklig kvalitet eller tvingas lämna skolan för tidigt. Tack vare stödet från Postkodlotteriet ger vi tonårstjejer i Elfenbenskusten en andra chans till en yrkesutbildning och till en framtid, säger Pernilla Baralt, generalsekreterare för UNICEF Sverige. 

Kopiera länk

Relaterade artiklar

Clara Hallencreutz – porträtt - cropped article
Sverige

UNICEF Sverige har i samarbete med konstnären och tvåbarnsmamman Clara Hallencreutz tagit fram ett armband för alla barns rättigheter. Det är en symbol som manifesterar vår vilja att stå upp för barnen.

Porträtt på barn - Rumänien 2024 - desktop cropp
Sverige

En granskning av 43 svenska storföretag visar att fler än hälften inte hållbarhetsrapporterar om hur deras verksamhet påverkar barn och barns rättigheter, det visar en studie av UNICEF Sverige. Enligt UNICEF Sverige kan det leda till att företag kränker barns rättigheter och samtidigt missar viktiga affärsmöjligheter.

UNICEF julkula 2025_hero 1280_527.png
Sverige

För femtonde året är det dags att avslöja årets julkula som tas fram tillsammans med en svensk illustratör. I år har uppdraget gått till Pija Lindenbaum, en av vår tids största svenska bilderboksskapare. På kulan tronar hennes karaktär Gittan.

SÖK
STÖD OSS