
Flickors andra chans till
utbildning i Elfenbenskusten
Cirka 1,5 miljoner barn i Elfenbenskusten går inte i skolan och en av de stora utmaningarna är att få flickor att fullfölja högstadiet och gymnasiet. Det finns många faktorer som bidrar till att de inte slutför sin utbildning - bland annat könsbaserat våld, djupt rotade könsnormer, ekonomisk press och dåliga studieresultat.
Publicerad |
2025 06 12
Uppdaterad |
2025 06 12
Flickors andra chans till utbildning i Elfenbenskusten
Tack vare Postkodlotteriets temasatsning lanserade UNICEF år 2022 ett 3-årigt projekt med fokus på yrkesutbildningar som leder till framtidsyrken. Projektet inkluderade 1 000 flickor i åldern 15-19 år som hade hoppat av skolan och som fick en ny chans att uppfylla sina drömmar. Projektet bidrog också till att modernisera läroplanen för att anpassa utbildningarna till arbetsmarknadens behov och totalt gick 525 lärare kopplade till yrkesutbildningen utbildningen i den uppdaterade läroplanen.
Genom programmet har flickorna fått ta del av yrkesvägledning, teoretisk och praktisk undervisning inom olika yrkesvägar, möjlighet att utveckla sina entreprenöriella färdigheter och digitala kompetens, och vid behov fått stöd för att utveckla grundläggande skriv- och läskunnighet.
– Utbildningen har gett mig så mycket kunskap. Jag valde att bli elektriker för att jag tycker om det och för att jag vill inspirera och ge stöd till andra tjejer. Det är inte bara män som kan utföra det här yrket, säger en av tonårsflickorna som utbildat sig till elektriker.
Projektet har även arbetat med tonårsflickornas familjer och lokalsamhällen för att bryta de könsnormer som hindrar flickor från att få tillgång till vissa yrken som traditionellt varit reserverade för män, som till exempel fordonstekniker eller elektriker. Under projektets gång har man sett en förändring i attityder hos både studenterna och deras föräldrar - fler anser nu att tjejer och killar kan utföra samma jobb och tycker att det är viktigt med jämställda karriärmöjligheter. Föräldrarna uttrycker också nu att de prioriterar sina barns utbildning och stöttar dem, oavsett karriärval.
– Vi befinner oss i en global utbildningskris. Miljontals barn och inte minst flickor världen över saknar utbildningsmöjligheter, går i skolan utan tillräcklig kvalitet eller tvingas lämna skolan för tidigt. Tack vare stödet från Postkodlotteriet ger vi tonårstjejer i Elfenbenskusten en andra chans till en yrkesutbildning och till en framtid, säger Pernilla Baralt, generalsekreterare för UNICEF Sverige.
Relaterade artiklar

Spotify och UNICEF ingår ett samarbete för att hjälpa unga att stärka sin psykiska hälsa, med fokus på de barn som lever i eller har flytt från krig och konflikter. På Spotifys nya hubb Our Minds Matter kommer barn och unga få tillgång till UNICEFs forskningsbaserade och engagerande material om psykisk hälsa. I ett första skede lanseras materialet till unga som drabbats av kriget i Ukraina.

Idag på internationella flickdagen riktar vi fokus på världens flickor och vikten av att öka deras tillgång till utbildning. När flickor får gå i skolan minskar risken att de gifts bort, dras in i barnarbete eller utsätts för våld och övergrepp.

1979 släppte ABBA låten Chiquitita som blev en världshit. Intäkter från låten skänker ABBA sedan dess till UNICEFs arbete för flickors rättigheter. Fortfarande 45 år senare fortsätter Chiquitita att ge flickor i Guatemala en ny framtid.