Elever i drömprojektet - Elfenbenskusten 2025

Flickors andra chans till

utbildning i Elfenbenskusten

Cirka 1,5 miljoner barn i Elfenbenskusten går inte i skolan och en av de stora utmaningarna är att få flickor att fullfölja högstadiet och gymnasiet. Det finns många faktorer som bidrar till att de inte slutför sin utbildning - bland annat könsbaserat våld, djupt rotade könsnormer, ekonomisk press och dåliga studieresultat. 

Skribent |

Publicerad |

2025 06 12

Uppdaterad |

2025 06 12

Flickors andra chans till utbildning i Elfenbenskusten

Tack vare Postkodlotteriets temasatsning lanserade UNICEF år 2022 ett 3-årigt projekt med fokus på yrkesutbildningar som leder till framtidsyrken. Projektet inkluderade 1 000 flickor i åldern 15-19 år som hade hoppat av skolan och som fick en ny chans att uppfylla sina drömmar. Projektet bidrog också till att modernisera läroplanen för att anpassa utbildningarna till arbetsmarknadens behov och totalt gick 525 lärare kopplade till yrkesutbildningen utbildningen i den uppdaterade läroplanen. 

Genom programmet har flickorna fått ta del av yrkesvägledning, teoretisk och praktisk undervisning inom olika yrkesvägar, möjlighet att utveckla sina entreprenöriella färdigheter och digitala kompetens, och vid behov fått stöd för att utveckla grundläggande skriv- och läskunnighet.   

– Utbildningen har gett mig så mycket kunskap. Jag valde att bli elektriker för att jag tycker om det och för att jag vill inspirera och ge stöd till andra tjejer. Det är inte bara män som kan utföra det här yrket, säger en av tonårsflickorna som utbildat sig till elektriker. 

Elever från drömprojektet - Elefenbenskusten 2022
Motiverade ungdomar på lärlingsutbildningen i San Pedro, Elfenbenskusten.

Projektet har även arbetat med tonårsflickornas familjer och lokalsamhällen för att bryta de könsnormer som hindrar flickor från att få tillgång till vissa yrken som traditionellt varit reserverade för män, som till exempel fordonstekniker eller elektriker. Under projektets gång har man sett en förändring i attityder hos både studenterna och deras föräldrar - fler anser nu att tjejer och killar kan utföra samma jobb och tycker att det är viktigt med jämställda karriärmöjligheter. Föräldrarna uttrycker också nu att de prioriterar sina barns utbildning och stöttar dem, oavsett karriärval.  

– Vi befinner oss i en global utbildningskris. Miljontals barn och inte minst flickor världen över saknar utbildningsmöjligheter, går i skolan utan tillräcklig kvalitet eller tvingas lämna skolan för tidigt. Tack vare stödet från Postkodlotteriet ger vi tonårstjejer i Elfenbenskusten en andra chans till en yrkesutbildning och till en framtid, säger Pernilla Baralt, generalsekreterare för UNICEF Sverige. 

Kopiera länk

Relaterade artiklar

Barnets bästa - Engångskamera – krossad hjärta  - cropped
Barnkonventionens dag

Den 20 november, uppmärksammar vi Barnkonventionens dag. För 35 år sedan ratificerade Sverige barnkonventionen och sedan 2020 är den svensk lag. Trots detta ser vi en utveckling, både globalt och nationellt, där barns rättigheter allt oftare åsidosätts.

Barn med UNICEF-paket - Sudan 2025 - cropped desktop
Sudan

UNICEF är på plats i Sudan och hjälper de barn och familjer som flyr från extremt våld, svält och sexuella övergrepp.

Clara Hallencreutz – porträtt - cropped article
Sverige

UNICEF Sverige har i samarbete med konstnären och tvåbarnsmamman Clara Hallencreutz tagit fram ett armband för alla barns rättigheter. Det är en symbol som manifesterar vår vilja att stå upp för barnen.

SÖK
STÖD OSS