Barn som studerar - Nepal 2023

Krönika: Framtiden avgörs nu!

Pernilla Baralt, UNICEF Sveriges generalsekreterare, skriver om hotet mot barns mänskliga rättigheter och uppmanar regeringen att ta ett tydligt ansvar för att säkra barns rättigheter och framtid.

Skribent |

Publicerad |

2024 11 20

Uppdaterad |

2024 11 22

Framtiden avgörs nu!

Barns mänskliga rättigheter är under större hot än på mycket länge. Vi lever i en tid då allt fler barn dödas, utsätts för våld och övergrepp i krig och konflikter både globalt och i vårt närområde. Klimat- och miljöfaror påverkar liv och hälsa för en stor del av världens barn. Här i Sverige har grovt våld där barn och unga är inblandade slagit sönder tillvaron för familjer, vänner och grannskap. Allt fler barn känner sig otrygga i skolan och den psykiska ohälsan bland barn och unga ökar.

Idag den 20 november är det barnkonventionens dag. Konventionen antogs för 35 år sedan och under dessa år har stora framsteg gjorts - en halvering av barnadödligheten, fler barn som gått i skolan, färre barn i barnarbete och en minskning av antalet barnäktenskap. Efter pandemin har den positiva utvecklingen tyvärr stannat av på flera områden. Den minskande respekten för barns rättigheter och akut brist på investeringar i barn, får redan idag allvarliga konsekvenser. Utan en förändring kommer framtida generationers liv, hälsa och utveckling att äventyras.

Idag lanseras rapporten State of The World’s Children. I den presenterar UNICEF data och trender om hur världen kan komma att se ut år 2050 kopplat till tre övergripande megatrender: demografiska förändringar, klimat och miljö och den digitala utvecklingen.

Enligt rapportens beräkningar kommer antalet barn i världen år 2050, liksom idag, att vara cirka 2,3 miljarder. Fler än en tredjedel av dem kommer att leva i fyra länder; Kina, Indien, Nigeria och Pakistan. Vissa delar av världen kommer att ha en stor ung befolkning medan andra, som Europa, kommer att bestå av allt färre barn och en större åldrande befolkning. Dessa demografiska förändringar skapar olika utmaningar vilka kommer att kräva handling och investeringar för att hantera.

Nästan hälften av världens barn, cirka en miljard, lever i länder som löper hög risk för klimat- och miljökatastrofer. Om vi inte agerar nu kan åtta gånger fler barn år 2050 drabbas av värmeböljor och närmare sex gånger så många barn av skogsbränder än år 2000. Barns hälsa påverkas också mer negativt än vuxnas av luftföroreningar och andra miljöproblem. Högre temperatur ökar risken för sjukdomar som malaria, dengue och Zika. Klimatrelaterade katastrofer riskerar också att förstöra skolor, hem, tillgång till mat och rent vatten. Därför krävs omedelbart kraftfulla åtgärder för att skydda nuvarande och framtida generationer.

Spjutspetsteknologi, som AI och grön teknik, innebär många möjligheter för framtida utbildning och kommunikation. Men utan investeringar i digital kunskap och tillgänglighet, framför allt i låginkomstländer, riskerar utvecklingen att öka klyftorna i världen. Idag är över 95 procent av befolkningen i höginkomstländer anslutna till internet, jämfört med närmare 26 procent i låginkomstländer. Den digitala utvecklingen innebär också risker för barn. Lagstiftningen och dess implementering behöver stärkas för att skydda barn mot övergrepp och nya typer av brott i digitala miljöer.

Vi kan inte förutspå alla förändringar som väntar under kommande decennier. Men genom att redan nu skapa en ökad förståelse för stora utvecklingstrender och hur de påverkar barn, kan vi öka kunskapen, fatta beslut om och investera i det som krävs för att möta de utmaningar vi har framför oss. Så säkerställer vi en utveckling som främjar, inte motverkar, barns rättigheter.

Framtiden avgörs nu. Det är dagens beslutsfattare, politiker, näringslivet och den offentliga sektorn som måste investera och fatta de beslut som krävs för att barn inte bara överlever, utan får leva och ha en framtid. Och vi förväntar oss att barn och ungas åsikter är vägledande i dessa beslut.

Vi vill se kraftiga investeringar i:

  • Klimatanpassning, särskilt i de länder där barn nu och i framtiden är som mest utsatta för klimatkrisens effekter.

  • Utbildning och sociala skyddsnät särskilt i länder som har, eller kommer att ha, en stor ung befolkning.

  • Digital jämlikhet och teknik utformad för att främja alla barns lika rätt till utveckling.

Sverige har möjlighet att vara en ledande och pådrivande kraft i denna omställning, både nationellt och globalt.

UNICEF Sverige uppmanar därför regeringen att agera och tydligt visa att man tar barns rättigheter och framtid på allvar. Genom att investera i barns rätt till liv, hälsa och utveckling bygger vi tillsammans en hållbar, demokratisk och fredlig värld.

Pernilla Baralt, generalsekreterare, UNICEF Sverige

Kopiera länk

Senaste nytt:

Barn i lekstuga – Sverige 2026

Inför valet hösten 2026 vill UNICEF Sverige lyfta behovet av tydligare nationell styrning och ansvarsutkrävande i barnrättspolitiken. I vårt valmanifest för vi fram att Sverige bör inrätta ett barnrättspolitiskt ramverk för att öka takten i barnkonventionens genomförande och skapa en mer hoppfull generation.

Flicka med telefon - Sverige 2026 - cropped desktop

Nyligen presenterades den statliga utredningen om åldersgräns för sociala medier. Barns utsatthet på nätet är ett stort problem – men en åldersgräns är inte svaret för att hålla barn trygga på nätet. Framförallt måste plattformarna tvingas ta ansvar och ändra sin design och affärsmodell i kombination med bredare insatser för att skydda och stärka barn online.

Pernilla möter mamma och barn - Jordanien 2023 - cropped desktop

Om moderskap, hopp och rätten till en trygg start.

CYKLISTER gruppbild.png

Ride for Peace pågår fram till den 31 juli och är en insamling till förmån oss på UNICEF Sverige. Initiativet genomförs för tredje året i rad av värnpliktiga som avslutar sin 15 månaders utbildning i Arvidsjaur och cykelresan pågår i fyra dagar med målgång i Stockholm under perioden 25–29 maj.

Leverans via flygplan – DR Kongo 2026

Det mycket dödliga ebolaviruset sprids nu i framförallt Demokratiska republiken Kongo. UNICEF agerar snabbt för att skydda barn och minska risken för spridning. Vi levererar rent vatten, hygienprodukter och skyddsutrustning till sjukvårdare.

Barn med BK-klossar – Sverige 2026

Dorotea är den kommun i Sverige som är bäst på att investera i barn enligt en ny rapport från UNICEF Sverige. Rapporten visar att det skiljer mycket i hur kommuner satsar på områden som förskola, skola, socialtjänst, kultur och fritid.

SÖK
STÖD OSS