
Årets UNICEF-hjälte 2025
är Alve Park!
Redan som femåring kände Alve att han ville göra något för att hjälpa andra barn runt om i världen. Sedan dess har han bakat över 70 000 drömmer som tillsammans gett över 300 000 kronor till världens barn. En bedrift som nu gjort Alve till Årets UNICEF-hjälte 2025.
Publicerad |
2025 12 01
Uppdaterad |
2025 12 04
Hans goda drömmar gör andras drömmar till verklighet
Allt började 2015 när Alve Park från Bredbyn, utanför Örnsköldsvik, såg ett TV-program om insamlingen till världens barn. Direkt kände Alve, som då var fem år, att han ville vara med och hjälpa till. Det första året resulterade i att han gjorde en liten loppis och målade en tavla. Men han ville hitta något annat att göra också. Han hade nyligen hade lånat en bok med kakrecept på biblioteket och älskade drömmar. Därifrån var steget inte långt till att börja baka.
När han hade sålt 180 stycken efter bara några dagar så tyckte han att det var jättemycket. Då frågade en släkting om hon fick tipsa om hans kakor på jobbet, sen tog det fart. Redan första året blev det 2500 kakor sålda!
– Det var då jag insåg att det här säljer nu bra. Här finns grejer att göra, berättar Alve.
De följande åren blev både antalet kakor och antalet smaker fler. Årsrekordet ligger på 10 000 kakor. Mycket av jobbet gör Alve tillsammans med sin mamma Astrid. Nuförtiden bakas det mesta på beställning. Och beställningar kommer.
– Många verkar tycka att kakorna blir goda så då var det bara att fortsätta.
Även under pandemin höll Alve igång.
– Då sålde vi nästan som mest.
Att bli UNICEF-hjälte beskriver Alve som en episk händelse i sitt liv.
– Det är en kväll jag aldrig kommer glömma. Det känns fint att få ett pris av UNICEF eftersom vi jobbar för samma saker, säger Alve.
Om man tänker att man vill göra något för att hjälpa till är det bara att sätta igång tycker Alve. Själv drog han in en femtedel av vad hela Örnsköldsvik kommun samlade in till Världens barn.
– Man kan göra skillnad på jättemånga sätt. Ett tips är att göra något som man tycker om att göra, något man finner roligt och komma på ett sätt att tjäna pengar på det. Vill man springa ett maraton så be folk skänka pengar för varje kilometer man springer. Men det måste inte vara något stort, man kan hjälpa någon över gatan också, avslutar årets UNICEF-hjälte.
Årets jury bestod av Amélie Jävert från Frostaskolans elevråd som blev Årets UNICEF-hjälte 2024, UNICEF-ambassadören och skådespelaren Eva Röse samt UNICEF Sveriges generalsekreterare Pernilla Baralt.

UNICEF Sverige ser med oro på den senaste tidens uppmärksammade beslut om att utvisa barn och unga med stark anknytning till Sverige.

När kultur och engagemang möts kan fantastiska saker hända. För tredje året i rad går biljettintäkterna från Playhouse Teaters föreställning Instant Playhouse oavkortat till UNICEF Sveriges arbete för barns rättigheter. Den 28 och 29 mars 2026 är det dags för årets teateruppsättning, med fokus på kreativitet och omtanke.




