
UNICEF Sverige
i Almedalen 2024
UNICEF Sverige är i Almedalen för att se till att barns rättigheter blir en självklar del av den politiska debatten. Är du på plats? Kom förbi så ser vi hur vi kan hjälpas åt att sätta barn och ungas rättigheter på agendan.
Publicerad |
2024 06 18
Uppdaterad |
2024 06 20
UNICEF Sverige i Almedalen 2024
UNICEF Sverige är i Almedalen för att se till att barns rättigheter blir en självklar del av den politiska debatten. Vi kommer att träffa och samtala med unga men också beslutsfattare och andra som i sin yrkesroll påverkar barn och ungas liv och rättigheter. Är du på plats? Kom förbi så ser vi hur vi kan hjälpas åt att sätta barn och ungas rättigheter på agendan. Du hittar oss i FN-paviljongen.
UNICEF Sveriges program under Almedalsveckan
Läs mer under respektive seminarium nedan och lägg till i din kalender.
Tisdag 25 juni
10:00 - 10:45 Youth Mental Well-Being - Systems Innovation in Practice, UNICEF OFFICE of Innovation.
12:45 - 13:30 Hur skyddar vi barn i krig och kris såsom i Ukraina, Palestina och Sudan?
15:00 - 15:40 Barnkonventionens genomförande i en tid av förändring.
15:50 - 16:20 Hur säkrar vi barnens rättigheter i ekonomiskt utmanande tider?
Onsdag 26 juni
08:10 – 08:55 Frukost: Hur säkerställs barns rättigheter och hur genomförs barnrättskommitténs brådskande rekommendationer?
12:50 - 13:20 Strängare straff eller fokus på rehabilitering för barn som begår brott?
16:00 -16:45 Sänkt rösträttsålder för lokalval.
Torsdag 27 juni
13:15 – 14:15 Investeringar i ungas psykiska hälsa i en digital framtid.

Nästan vart tionde barn i världen behöver humanitär hjälp för sin överlevnad, hälsa och utveckling - det visar UNICEFs årliga rapport Humanitarian Action for Children. Samtidigt minskar finansieringen till humanitära insatser från rika länder dramatiskt.

En majoritet av den svenska allmänheten, 51 procent, är emot att 13-åringar ska avtjäna straff i fängelse - medan 33 procent är för. Det visar en ny opinionsundersökning från Novus som genomförts på uppdrag av UNICEF Sverige.

Redan som femåring kände Alve att han ville göra något för att hjälpa andra barn runt om i världen. Sedan dess har han bakat över 70 000 drömmer som tillsammans gett över 300 000 kronor till världens barn. En bedrift som nu gjort Alve till Årets UNICEF-hjälte 2025.
