Pojke med megafon - Tyskland 2024

UNICEF Sverige

i Almedalen 2024

UNICEF Sverige är i Almedalen för att se till att barns rättigheter blir en självklar del av den politiska debatten. Är du på plats? Kom förbi så ser vi hur vi kan hjälpas åt att sätta barn och ungas rättigheter på agendan.

Skribent |

Publicerad |

2024 06 18

Uppdaterad |

2024 06 20

UNICEF Sverige i Almedalen 2024

UNICEF Sverige är i Almedalen för att se till att barns rättigheter blir en självklar del av den politiska debatten. Vi kommer att träffa och samtala med unga men också beslutsfattare och andra som i sin yrkesroll påverkar barn och ungas liv och rättigheter. Är du på plats? Kom förbi så ser vi hur vi kan hjälpas åt att sätta barn och ungas rättigheter på agendan. Du hittar oss i FN-paviljongen. 

UNICEF Sveriges program under Almedalsveckan

Läs mer under respektive seminarium nedan och lägg till i din kalender. 

Kopiera länk

Relaterade artiklar

Barn i solnedgång (siluett) - Gaza 2024 - cropped desktop
Israel

UNICEF välkomnar avtalet om vapenvila i Gaza och hoppas att det innebär slutet på detta krig där så många barn och unga har dödats och skadats. Vi uppmanar till en varaktig politisk lösning som prioriterar barns rättigheter och välmående.

Barn i famn - Gaza & Egypten 2024 - cropped desktop
Gaza

Det nya året har inneburit mer död och lidande för barnen i Gaza. UNICEF gör allt vi kan för att nå fram till barnen i nöd - men en vapenvila krävs.

Digitalt lärande - barn på flykt - Rumänien 2023
Sverige

UNICEF Sverige, Bris, Prinsparets Stiftelse samt organisationer från Norge och Danmark bildar nordiskt nätverk.