Barn i systers famn - Libanon 2026

Hundratals barn dödade och

skadade i Mellanöstern

Minst 192 barn i Mellanöstern har dödats i attacker under den senaste veckans militära eskalering. På bara en skola i Iran dödades över 100 flickor. 

Skribent |

Publicerad |

2026 03 06

Uppdaterad |

2026 03 06

UNICEF är på plats och hjälper barn i flera av de drabbade länderna 

Den militära eskaleringen i Mellanöstern har fått dödliga konsekvenser för barn och deras familjer. I krig är det alltid barnen som betalar det högsta priset. Flest har dödats i Iran, bland dem 168 flickor på en skola i Minab som bombades den 28 februari. Ytterligare 12 barn har dödats i attacker mot andra skolor. Totalt har minst 20 skolor och 10 sjukhus skadats.

Krigets brutalitet mäts i barns liv. Klassrum ska vara platser för lärande, utveckling och trygghet – inte platser för död, trauma och lidande. Mitt och UNICEFs budskap är tydligt: Barn ska skyddas och barns rättigheter är aldrig förhandlingsbara. Detta är alla parters skyldighet enligt internationell humanitär rätt. Barns rättigheter gäller alla barn, överallt och hela tiden. Dödandet och våldet mot barn måste upphöra och all humanitär hjälp släppas fram.

– Pernilla Baralt, UNICEF Sveriges generalsekreterare

Desperat situation för barnen

Redan innan den militära eskaleringen var miljoner barn i området i behov av humanitär hjälp. De senaste åren har över 12 miljoner barn i regionen dödats, skadats eller tvingats på flykt från sina hem. Närmare 50 miljoner barn behöver humanitär hjälp från UNICEF och andra organisationer för sin överlevnad.

Samtidigt har finansieringen till UNICEFs arbete i Mellanöstern och Nordafrika minskat med omkring en femtedel.

Leverans av nödhjälp - UNICEF-paket - Libanon 2026
UNICEF levererar nödhjälp till barn och deras familjer som är på flykt i Libanon.

UNICEF är på plats och hjälper barnen

UNICEF är på plats och har därför snabbt kunnat utöka insatserna för att hjälpa barn i flera länder i regionen.

Sedan eskaleringen är Libanon ett av de värst drabbade länderna. Minst sju barn har dödats i attacker och omkring 25 000 barn har tvingats på flykt bara den senaste veckan. Flyktingboenden är fulla och många saknar det mest grundläggande för barns välmående som rent vatten, madrasser, filtar och sjukvård.

Våra kollegor i Libanon har de senaste dagarna fokuserat på följande:

  • Levererat livräddande sjukvårdsmaterial och mediciner.

  • Nått fram med vård och vaccinationer via mobila team.

  • Gett psykosocialt stöd och skydd till barn.

  • Stöttat fortsatt skolgång genom digital undervisning.

  • Identifierat och hjälpt skadade, ensamkommande och separerade barn.

UNICEF-leverans - Libanon 2026 - cropped mobile

Ge en katastrofgåva idag!

Gåvor via detta formulär är öronmärkta till UNICEFs katastrofarbete för barn världen över.

Ge som:

Kopiera länk

Senaste nytt:

Moa Carlebecker – Katastroflagret i Köpenhamn 2026 - desktop

Artisten och låtskrivaren Moa Carlebecker, mer känd som Cazzi Opeia, har ett stort engagemang för barns rättigheter och har donerat royalties för en av sina låtar till UNICEFs arbete för barn. Under våren besökte hon UNICEFs globala humanitära lager i Köpenhamn.

Barn i famn - Libanon 2026

Ekonomisk kollaps, torka och krig. För barnen i Libanon är uppväxten präglad av kris på kris. Och vid varje kris finns UNICEF där för dem.

Leverans av nödhjälp - UNICEF-personal - Venezuela 2026

De första planen med livsviktig hjälp har landat i Venezuela. Redan tre dagar efter de kraftiga jordbävningarna kunde UNICEF leverera ytterligare förnödenheter till barn och familjer. Samtidigt är situationen akut – 1,8 miljoner människor, varav 680 000 barn, är i behov av humanitärt stöd.

Barn i mammas famn - Jordbävning – Venezuela 2026 - hero desktop

När två kraftiga jordbävningar inträffade i Venezuela den 24 juni förändrades livet på några sekunder för miljontals barn och deras familjer. UNICEF finns på plats för att hjälpa de drabbade – men behoven är akuta.

Megafon - UNICEF ungdomar - Tyskland 2023

UNICEF Sverige är i Almedalen för att se till att barns rättigheter blir en självklar del av den politiska debatten inför valet. Är du på plats? Kom förbi våra seminarier så ser vi hur vi kan hjälpas åt att sätta barns och ungas rättigheter på agendan.

Barn i lekstuga – Sverige 2026

Inför valet hösten 2026 vill UNICEF Sverige lyfta behovet av tydligare nationell styrning och ansvarsutkrävande i barnrättspolitiken. I vårt valmanifest för vi fram att Sverige bör inrätta ett barnrättspolitiskt ramverk för att öka takten i barnkonventionens genomförande och skapa en mer hoppfull generation.

SÖK
STÖD OSS