Flicka med vattendunkar - WASH - Gaza 2025

Avtal om

vapenvila i Gaza

Ett avtal om en vapenvila i Gaza har annonserats. Nu måste vapenvilan bli verklighet och övergå i långsiktig fred.

Skribent |

Publicerad |

2025 10 09

Uppdaterad |

2025 10 09

Vapenvila innebär hopp för barnen i Gaza

En vapenvila i Gaza skulle äntligen innebära en strimma av hopp för barnen. Hopp om att överleva. Hopp om att kunna äta sig mätta, dricka en mugg rent vatten och sova utan att väckas av bombningar.   

För de närmare 20 000 barn som dödats i Gaza är det redan för sent. Men för barnen som har överlevt måste vi nu göra allt för att de ska få behandling för sina trauman, få skydd, mat och vård. För att de ska få komma tillbaka till skolan och påbörja den långa vägen till att återigen våga drömma om en framtid.   

James Elder - Gaza 2024 - cropped

Jag har sett firanden och barn som visar fredstecknet. Dessa barn är fortfarande hungriga och det är en lång väg kvar, men jag har sett familjer med stora leenden på läpparna. En känsla av lättnad har skapats.

– James Elder, UNICEFs talesperson, direkt från Gaza i en intervju med Sveriges Television. 

För barnens skull måste vapenvilan hållas. Gisslan måste släppas. En långsiktig politisk lösning måste nås - en lösning som sätter barns rättigheter och välmående i centrum.  

Barnens lidande upphör inte i samma stund som bomberna slutar falla över Gaza. Nu måste vi få komma in med nödhjälp i stor skala. Hem, skolor och sjukhus ska återuppbyggas. UNICEF står redo.  

”Vi är redo att köra” 

UNICEF har fler än 1 300 lastbilar fulla med nödhjälp stationerade runt Gazaremsan, redo att transportera in tält, näringsprodukter, medicinska förnödenheter och många andra saker som behövs för att rädda barns liv och lindra deras lidande.  

Vi är redo att köra. Vi vill ta in en miljon filtar inför vintern till tälten. Vi vill få in vinterkläder och skor till alla barn under tio år. Vi har rullstolar och kryckor redo till de skadade, som vi inte kunnat få in.

– James Elder till SVT

UNICEF stannar i Gaza och vi fortsätter leverera. Men behoven är enorma och nödhjälp, mat och andra förnödenheter måste släppas in i stor skala och under lång tid.  UNICEF behöver akut mer finansiering för att kunna utöka insatserna.  

Ge en gåva till barnen i Gaza. 

Barn med vuxna - bakom stängsel - Gaza - maj 2025 - cropped mobil

Hjälp barnen i Gaza!

Gåvor via detta formulär är öronmärkta till Gaza.

Ge som:

Kopiera länk

Relaterade artiklar

Clara Hallencreutz – porträtt - cropped article
Sverige

UNICEF Sverige har i samarbete med konstnären och tvåbarnsmamman Clara Hallencreutz tagit fram ett armband för alla barns rättigheter. Det är en symbol som manifesterar vår vilja att stå upp för barnen.

Porträtt på barn - Rumänien 2024 - desktop cropp
Sverige

En granskning av 43 svenska storföretag visar att fler än hälften inte hållbarhetsrapporterar om hur deras verksamhet påverkar barn och barns rättigheter, det visar en studie av UNICEF Sverige. Enligt UNICEF Sverige kan det leda till att företag kränker barns rättigheter och samtidigt missar viktiga affärsmöjligheter.

UNICEF julkula 2025_hero 1280_527.png
Sverige

För femtonde året är det dags att avslöja årets julkula som tas fram tillsammans med en svensk illustratör. I år har uppdraget gått till Pija Lindenbaum, en av vår tids största svenska bilderboksskapare. På kulan tronar hennes karaktär Gittan.

SÖK
STÖD OSS