Barn under filt - Gaza 2025

Över 130 barn dödade i Gaza

– på en natt

Sönderbombade hem, nedbrända tält, döda och skadade barn, skrik av smärta och sorg. Bilderna och vittnesmålen från Gaza är fasansfulla. UNICEF är på plats och stöttar barnen efter bombningarna.

Skribent |

Publicerad |

2025 03 19

Uppdaterad |

2025 03 19

En av de dödligaste nätterna för barnen i Gaza

Natten till tisdag, 18 mars, dödades enligt rapporter över 130 barn när tälten och husen de sov i bombades. Det motsvarar fler än fem skolklasser med barn, på en natt.  

UNICEFs talesperson i Gaza, Rosalia Bollen, väcktes av de kraftiga explosionerna av bomber som föll över Gaza. 

– Det finns inga säkra platser för barnen och deras familjer i Gaza. Barn som har blivit svårt traumatiserade under 15 månader av krig utsätts återigen för våld, surret från drönare och det djupa mullret av stridsflygplan som flyger förbi, berättar hon.  

Inga mediciner, ingen mat, inget rent vatten 

De kraftiga bombningarna kommer efter mer än två veckor av stoppad nödhjälp till Gaza sedan Israel stängt gränsövergångarna för leveranser. Det betyder att mat, mediciner och vatten inte kan levereras till barn som nu kämpar för sina liv.  

Bara några mil från Gaza står UNICEF redo med 180 000 doser rutinvaccin för barn. Det är tillräckligt för att vaccinera 60 000 barn under två års ålder mot dödliga sjukdomar. Men leveranserna släpps inte in. 

UNICEF har också 20 respiratorer redo att levereras till neonatalavdelningar, respiratorer som är direkt livsavgörande för bebisar som fötts för tidigt och har underutvecklade lungor. Respiratorerna släpps inte in. Varje dag dör nyfödda spädbarn i Gaza på grund av det.  

Enligt internationell humanitär rätt måste leveranser av humanitärt bistånd underlättas, de får inte blockeras. Kollektiv bestraffning är olagligt.  

UNICEF leverans - Al Awda sjukhus - Gaza 2025
Den 20 februari 2025 levererade UNICEF medicinsk utrustning till Al Awda sjukhuset i norra Gaza.

UNICEF är på plats och stannar för barnen 

En miljon barn lever varje minut i skräck. De vet inte när och var nästa bomb ska slå ner. De vet inte om de kommer vakna nästa morgon när de går och lägger sig.  

UNICEF stannar i Gaza och vi hjälper barn och familjer med psykologiskt stöd, familjeåterförening för barn som separerats från sin familj, kontantstöd till särskilt utsatta familjer och tillfälliga lärocenter där barn får utbildning men också möjlighet att vara barn igen, mitt i kriget.  

Men utan ett slut på våldet, på bombningarna och på blockaden av nödhjälp kommer hundratals fler barn att dö.   

– Gazas en miljon barn – som har utstått mer än 15 månader av krig – har kastats tillbaka in i en värld av rädsla och död. Attackerna och våldet måste upphöra – nu. Vi uppmanar alla parter att omedelbart återupprätta vapenvilan, och vi uppmanar länder med inflytande att använda det för att säkerställa att situationen inte försämras ytterligare. Internationell humanitär rätt måste respekteras, säger UNICEFs högsta chef Catherine Russell.  

Barn bland rasmassor - hemma - Gaza 2025

Hjälp barnen i Gaza!

Gåvor via detta formulär är öronmärkta till Gaza.

Kopiera länk

Senaste nytt:

UNICEFs julkula – 2026

Äntligen är den här, årets julkula från UNICEF Sverige. För sextonde året i ordningen samarbetar vi med en svensk illustratör som, precis som vi, är i barnens tjänst. I år är det ingen mindre än Olof Landström.

Norhan med syskon i famn – Gaza 2026

Över 21 000 barn har dödats i Gaza under kriget. Men barnen betalar inte bara med sina liv utan också med sin framtid.

Flicka i kö för vatten – Gaza 2026

Det har gått mer än ett år sedan vapenvilan annonserades. Under detta år har minst 340 barn i Gaza dödats, nästan ett barn om dagen. Bara senaste veckan dödades en pojke när han var på väg hem från ett lärocenter som UNICEF driver.

Unicef logo

UNICEF gratulerar Navanethem Pillay till Nobels fredspris. Utmärkelsen lyfter fram insatser som visar att förändring är möjlig även i en tid präglad av krig, lidande och växande motsättningar.

Barni mammas famn – översvämningar – Vietnam 2025

Väderfenomenet El Niño väntas 2026–2027 bli en av de starkaste någonsin och få katastrofala konsekvenser för barn. I detta faktablad redovisar vi var barn drabbas och hur det påverkar deras nutrition, utbildning, säkerhet och tillgång till vatten.

Porträtt av Penny Parnevik – Sverige 2026

För tio år sedan reste Penny Parnevik tillsammans med sin mamma Mia Parnevik med UNICEF till Mauretanien. I dag står Penny tillsammans med hela familjen Parnevik bakom årets UNICEF-armband, som symboliserar hopp och möjligheten att göra stor skillnad för barn världen över.

SÖK
STÖD OSS