Barn med familj i provisorisk skyddstält- Myanmar 2025

Hundratusentals barn i fara

efter jordbävningen i Myanmar

Många barn har dött, skadats och fått sina hem förstörda. UNICEF är på plats och hjälper de mest utsatta barnen.

Skribent |

Publicerad |

2025 03 31

Uppdaterad |

2025 03 31

UNICEF levererar vatten och mediciner till barnen i Myanmar

Den 28 mars skakade en kraftig jordbävning Myanmar och skapade enorm förödelse, framförallt i de centrala delarna av landet. Tusentals människor, varav många barn, har dödats eller skadats. Hem, skolor, sjukhus, vattensystem och annan infrastruktur viktig för barns liv och hälsa har raserats. Även Bangkok och andra delar av Thailand drabbades. 

– Överallt här ser jag förstörda vägar, förstörda vattenledningar och enorm påverkan på infrastrukturen. Familjer och barn sover utomhus eftersom deras hem förstörts, eller för att de är rädda för att vara inomhus. Vi på UNICEF är verkligen oroade över situationen, och särskilt för barnen som alltid drabbas värst i kriser som denna, säger Julia Rees, UNICEFs biträdande chef i Myanmar, på plats i staden Nay Pyi Taw. 

Jordbävningen förvärrar en redan pågående humanitär katastrof i Myanmar. Krig och konflikter under de senaste åren har tvingat 3,5 miljoner människor på flykt. Flera regioner upplever pågående utbrott av kolera och diarré. 6,3 miljoner barn var redan innan jordbävningen i behov av humanitär nödhjälp.   

Leverans i Myanmar - Mars 2025
UNICEF-personal levererar förnödenheter från UNICEFs centrallager i Yangon, Myanmar.

UNICEF kunde snabbt leverera nödhjälp 

UNICEF har funnits på plats i Myanmar sedan 1950-talet och vi har ett fältkontor i Mandalay, nära epicentrum för jordbävningen. Vi kunde därför snabbt nå ut med det mest livsviktiga för barns överlevnad. Under helgen har UNICEF levererat flera ton med bland annat rent vatten, hygienpaket, tält och mediciner till vårdinrättningar och drabbade familjer.   

– UNICEF har personal och lokala partners på plats som redan levererar förnödenheter. Grundläggande nödhjälp som dricksvatten, sanitet, hygienpaket och sjukvårdsmaterial når de mest utsatta barnen och de värst drabbade samhällena, säger Julia Rees.  

Mer nödhjälp har redan packats och skickats i väg från UNICEFs katastroflager i Köpenhamn, det största i världen, och förväntas nå Myanmar inom kort. 

Men UNICEF behöver akut mer resurser för att kunna fortsätta rädda liv och bygga upp det som har raserats. Behoven är enorma och stiger för varje timme. Samtidigt har UNICEF mindre än 10 procent av den finansiering som vi behöver för att kunna nå de barn i Myanmar som behöver hjälp.

Raserad byggnad - jordbävning - Myanmar 2025

Ge en katastrofgåva idag!

Gåvor via detta formulär är öronmärkta till UNICEFs katastrofarbete för barn världen över.

Ge som:

Kopiera länk

Senaste nytt:

UNICEFs julkula – 2026

Äntligen är den här, årets julkula från UNICEF Sverige. För sextonde året i ordningen samarbetar vi med en svensk illustratör som, precis som vi, är i barnens tjänst. I år är det ingen mindre än Olof Landström.

Norhan med syskon i famn – Gaza 2026

Över 21 000 barn har dödats i Gaza under kriget. Men barnen betalar inte bara med sina liv utan också med sin framtid.

Flicka i kö för vatten – Gaza 2026

Det har gått mer än ett år sedan vapenvilan annonserades. Under detta år har minst 340 barn i Gaza dödats, nästan ett barn om dagen. Bara senaste veckan dödades en pojke när han var på väg hem från ett lärocenter som UNICEF driver.

Unicef logo

UNICEF gratulerar Navanethem Pillay till Nobels fredspris. Utmärkelsen lyfter fram insatser som visar att förändring är möjlig även i en tid präglad av krig, lidande och växande motsättningar.

Barni mammas famn – översvämningar – Vietnam 2025

Väderfenomenet El Niño väntas 2026–2027 bli en av de starkaste någonsin och få katastrofala konsekvenser för barn. I detta faktablad redovisar vi var barn drabbas och hur det påverkar deras nutrition, utbildning, säkerhet och tillgång till vatten.

Porträtt av Penny Parnevik – Sverige 2026

För tio år sedan reste Penny Parnevik tillsammans med sin mamma Mia Parnevik med UNICEF till Mauretanien. I dag står Penny tillsammans med hela familjen Parnevik bakom årets UNICEF-armband, som symboliserar hopp och möjligheten att göra stor skillnad för barn världen över.

SÖK
STÖD OSS