
Vi kämpar för att ge
hopp till barn i katastrofer
När vardagen kollapsar är det alltid barnen som drabbas värst. Och 2014 var ett ovanligt svårt år för miljontals barn världen över. UNICEF fanns på plats och bemötte 294 olika humanitära katastrofer i 98 länder under förra året. Här kan du läsa om resultaten för några av de insatserna.
Publicerad |
2015 07 29
Uppdaterad |
2015 07 29
Vi kämpar för att ge hopp till barn i katastrofer
En grupp barn står vid ingången till sitt tillfälliga klassrum i ett UNICEF-stött tält i nordöstra Nigera. Foto: © UNICEF
2014 beskrevs av UNICEFs högste chef Anthony Lake som ett förödande år för barnen . Men tack vare våra Världsföräldrar och givare är det möjligt för oss att ge miljontals barn som drabbas av katastrofer runt om i världen hopp.
Några resultat av UNICEFs katastrofinsatser 2014: Exempel på resultat i särskilda katastrofområden: Eftersom UNICEF arbetar i nästan alla länder i världen är vi oftast redan på plats när en katastrof inträffar och kan börja hjälpa barnen direkt. Det är vår uppgift att skydda deras rättigheter. Läs gärna mer om hur vi arbetar i katastrofer här .
Mer information och fler resultat för våra katastrofinsatser 2014 hittar du här .
Liksom 2014 har 2015 hittills varit ett mycket svårt år för miljontals barn runtom i världen. Aldrig tidigare har så många katastrofer pågått samtidigt som nu. Vi är på plats och kämpar för barnen i Nepal, Västafrika, Irak, Syrien, Jemen och Sydsudan för att nämna några. Men mer pengar behövs. Ge en katastrofgåva idag.

Tusentals akut undernärda barn har de senaste veckorna fått livräddande behandling av UNICEF och våra partner genom leveranser av nötkräm, högenergikex och andra nutritionsprodukter. Men det är fortfarande för lite för att hindra en svältkatastrof.

Det råder massvält i Gaza stad. Över 100 barn i Gaza har redan dött, tusentals riskerar att svälta ihjäl inom kort – samtidigt som världen tittar på.

Gaza är helvetet på jorden. Varje dag dödas barn av bomber, svält och sjukdomar. Varje dag räddar UNICEF barns liv i Gaza – men vi behöver din hjälp. Stäng inte av. Höj din röst. Ge en gåva.