orkanen-Matthew2-575x459.jpg

Orkan i Karibien –

UNICEF står redo

Tusentals barns liv är i fara på grund av orkanen Matthew i Karibien. Orkanen rör sig just nu mot Haiti och Jamaica. Även Kuba och Bahamas hotas. UNICEF har aktiverat vår katastrofplan och vi står redo att hjälpa barnen i området.

Skribent |

Publicerad |

2016 10 03

Uppdaterad |

2016 10 03

Orkan i Karibien – UNICEF står redo

Orkanen Matthew hotar tusentals barns liv i Karibien.

Latinamerika och Karibien är utsatt för klimatrelaterade katastrofer som tropiska stormar, orkaner och torka. I alla katastrofer är det barnen som drabbas värst.

Orkanen Matthew ligger just nu på en allvarlig nivå fyra och förväntas behålla samma styrka under de kommande 36-48 timmarna. Det är den starkaste stormen i området på nio år. Den utgör ett stort hot mot Jamaica, Haiti, Kuba och Bahamas. Orkanen rör sig österut och riskerar att dra in över Haiti med mycket starka vindar och hårt regn. Risken för översvämningar och jordskred är stor.

DSC_0030.jpg
Som alltid i katastrofer är barnen mest utsatta.Foto: © UNICEF

Som alltid i katastrofer är barnen mest utsatta. Foto: © UNICEF

Barn har redan utsatts för fara i år på grund av en mycket stark El Niño. UNICEF har högsta beredskap och står redo för att kunna hjälpa barn som drabbas av orkanen: Var med och kämpa för barn som drabbas av katastrofer, ge en gåva idag.

Kopiera länk

Relaterade artiklar

Norhan med syskon i famn – Gaza 2026

Över 21 000 barn har dödats i Gaza under kriget. Men barnen betalar inte bara med sina liv utan också med sin framtid.

Flicka i kö för vatten – Gaza 2026

Det har gått mer än ett år sedan vapenvilan annonserades. Under detta år har minst 340 barn i Gaza dödats, nästan ett barn om dagen. Bara senaste veckan dödades en pojke när han var på väg hem från ett lärocenter som UNICEF driver.

Förstörda hus efter översvämning – Nepal 2026

Kraftiga översvämningar har orsakat stor förödelse i Nepal. Minst 17 000 barn har drabbats efter att vattenmassor svepte genom distrikten Rasuwa, Nuwakot och Dhading onsdagen den 26 augusti. Hundratals människor har förlorat livet och många saknas fortfarande. UNICEF finns på plats och arbetar för att nå barn och familjer med livräddande hjälp, men behoven är enorma.

SÖK
STÖD OSS