Default hero image - unicef cyan

UNICEFs insatser

för jordbävningsdrabbade

UNICEF arbetar intensivt för att hjälpa barnen i Pakistan och Indien. Här kan du se vad som gjorts hittills.

Skribent |

Publicerad |

2005 10 19

Uppdaterad |

2005 10 19

UNICEFs insatser för jordbävningsdrabbade

PAKISTAN

  • Inom bara några timmar efter jordbävningen tömde UNICEF sina lager i Karachi och Peshawar på filtar, näringsrika kex, barnkläder, tält, presenningar och medicinsk utrustning.

  • UNICEF stödjer pågående vaccinationsinsatser i staden Muzaffarabad och ser också till att barnen får vitamin A, som stärker immunförsvaret.

  • Utrustning har levererats till fyra stora vattenreningsverk.

  • Fem UNICEF-plan med förnödenheter landade förra helgen. Ombord fanns tusentals filtar och högenergikex till barn. Ytterligare fem plan med förnödenheter väntas anlända inom de närmaste dagarna.

  • UNICEF-team inom hälsovård, skydd, vatten och sanitet samt logistic är på plats och arbetar I Mansehra och Muzaffarabad. Ännu fler liknande team sätts samman i andra drabbade städer.

  • I UNICEFs globala lager i Köpenhamn packas just nu hälsovårdsförnödenheter som räcker i tre månader för en miljon människor.

  • UNICEF identifierar och registrerar föräldralösa barn och barn som kommit ifrån sina föräldrar.

  • Utbildningsmaterial sänds från olika delar av regionen för att användas i tillfälliga skolor i läger för hemlösa.

INDIEN

  • Över 500 tält utrustade med vedspisar levereras till Uri och Thangdar (de värst drabbade områdena) och ska användas som tillfälliga hälsovårdscentraler, förlossningssalar, förskolor och skolor.

  • Leverans av två akutsjukvårdskit med medicin och sjukvårdsutrustning för upp till 10 000 människor i over tre månader, 200 förlossningskit, vart och ett med medicinsk utrustning för upp till 50 förlossningar.

  • Från Port Blair till Kashmir flyger vi in cirka 17 ton berikade kex och grundläggande hälsovårdsutrustning såsom 60 000 påsar socker-salt-lösning som kan förhindra uttorkning, 20 000 vaccinationssprutor och vitamin A-droppar till 25,000 barn.

  • 250 tillfälliga skolor ? school-in-a-box ? som var och en innehåller utbildningsmaterial för upp till 80 elever och en lärare, levereras till Srinagar inom några dagar.

  • Sex stycken vattentankar om vardera 10 000 liter, 20 testkit för vatten och två mobila vattenprovsutrustningar är på väg.

Kopiera länk

Relaterade artiklar

Barn i systers famn - Libanon 2026
Mellanöstern

Minst 192 barn i Mellanöstern har dödats i attacker under den senaste veckans militära eskalering. På bara en skola i Iran dödades över 100 flickor. 

Barn i buss - på flykt - Ukraina 2025 - cropped desktop
Senaste nyheterna

Bombningar, strider, kyla och skräck – miljoner barn är på flykt undan kriget i Ukraina. UNICEF är på plats och hjälper barn med det mest grundläggande för deras överlevnad och välmående.

Barn i klassrum - UNICEF-material – Sudan 2025
Barnadödlighet

Nästan vart tionde barn i världen behöver humanitär hjälp för sin överlevnad, hälsa och utveckling - det visar UNICEFs årliga rapport Humanitarian Action for Children. Samtidigt minskar finansieringen till humanitära insatser från rika länder dramatiskt.

SÖK
STÖD OSS