
UNICEF och WFP har nått ut
till 500 000 i Sydsudan
UNICEF och FN:s livsmedelsprogram WFP har nu genomfört 25 gemensamma insatser för att nå människor på avlägsna platser i Sydsudan. Sammanlagt har man hittills lyckats nå 500 000, varav 100 000 barn under fem år.
Publicerad |
2014 10 02
Uppdaterad |
2014 10 02
UNICEF och WFP har nått ut till 500 000 i Sydsudan
Dr. Thomas Lyomi, hälsospecialist vid UNICEF, behandlar nio månader gamla Bhan Ruei mot malaria, vid en övergiven vårdcentral i Upper Nile. Dr. Lyomi är en av de experter som genom samarbetet mellan UNICEF och WFP reser ut för att nå människor på avlägsna platser i Sydsudan. Foto: © UNICEF/Pflanz
Tillsammans med WFP (FN:s livsmedelsprogram) kämpar vi sedan i våras i en gemensam insats för att nå avlägsna platser i Sydsudan. Med hjälp av helikopter, flygplan och nedsläpp av livsviktigt material från luften levererar WFP mat och näringstillskott och UNICEF vaccinerar barn mot mässling och polio, ger grundläggande hälsovård och delar ut utbildningsmaterial samt vatten-, sanitet- och hygienartiklar. Båda organisationerna utför näringsundersökningar och behandlar mot undernäring, samt informerar om näring. Ensamma barn registreras för att kunna återförenas med anhöriga.
Teamen som åker ut består av experter inom näring, hälsa, skydd av barn, vatten, sanitet och hygien, samt utbildning. De fungerar som en livlina för människor i de tre konfliktdrabbade områdena – Jonglei, Upper Nile och Unity. Teamen stannar på varje plats i åtta till elva dagar och utvärderar människornas behov, samt kallar via radio efter nödvändiga förnödenheter som levereras med flyg. När ett team väl har nått ut till en plats och etablerat humanitär hjälp kan andra partners oftast upprätthålla den fortsatta hjälpen.
Tillsammans har UNICEF och WFP uppnått följande: Torrsäsongen är nu på väg i Sydsudan och risken finns att stridigheterna ökar, vilket skulle skapa ytterligare risker för människorna i de konfliktdrabbade områdena. UNICEF och WFP förbereder inför fler uppdrag för att kunna nå ännu fler samhällen i nöd, samt fortsätta arbetet med regelbunden hjälp till de områden som redan nåtts.
Hjälp oss att rädda fler barn från undernäring. Ge en gåva idag.
Relaterade artiklar

Kraftiga översvämningar har orsakat stor förödelse i Nepal. Minst 17 000 barn har drabbats efter att vattenmassor svepte genom distrikten Rasuwa, Nuwakot och Dhading onsdagen den 26 augusti. Hundratals människor har förlorat livet och många saknas fortfarande. UNICEF finns på plats och arbetar för att nå barn och familjer med livräddande hjälp, men behoven är enorma.

Leveranserna av nödhjälp till det jordbävningsdrabbade Venezuela fortsätter. Hundratusentals barn och familjer är i akut behov av vård, näring, vatten, sanitet och hygien samt psykosocialt stöd. UNICEF finns på plats och skalar upp hjälpen till de drabbade barnen och familjerna.

