un0284007-880x584.jpg

Sudans barn vill

ha fred

Den politiska situationen i Sudan fick en våldsam vändning när militären öppnade eld mot fredliga demonstranter. Sedan dess har 19 barn dödats och 49 skadats. UNICEF finns på plats för att ge barn livsviktigt skydd, näring och rent vatten.

Skribent |

Publicerad |

2019 06 17

Uppdaterad |

2019 06 17

Sudans barn vill ha fred

Den 3 juni öppnade militären eld mot demonstranter som krävde en övergång till en demokratisk regering i Sudan. Till följd av det eskalerade våldet har hittills 118 personer dödats, 19 av dem var barn.

Våldet pågår fortfarande och tusentals oskyldiga barns liv står på spel när skolor, sjukhus och hälsocenter plundras och förstörs. Föräldrar är rädda för att låta sina barn lämna hemmet eftersom de riskerar att dödas, skadas, utnyttjas sexuellt eller bli tillfångatagna.

un0284007-880x584.jpg
Huda, tio år, utanför en UNICEF-stödd skola i östra Sudan. Foto: © UNICEF/SariOmerFoto: © UNICEF/SariOmer

Efter årtionden av konflikt lever barn i Sudan sedan tidigare i utsatthet, och det upptrappade våldet förvärrar den redan kritiska situationen. Brist på vatten, mat och medicin har rapporterats över hela landet, vilket hotar barns hälsa och välbefinnande.

– Våldet måste få ett slut. UNICEF vädjar till alla involverade att hålla barnen utanför våldet. Varje attack mot barn, skolor eller sjukhus är ett grovt brott mot barns rättigheter, säger Henrietta Fore, UNICEFs högsta chef.

un0320102-880x587.jpg
UNICEF levererar livsviktiga produkter som ska delas ut på sjukhus i Khartoum och Omdurman. Foto: © UNICEF/SariOmer

Sudans barn vill ha fred. Vi finns på plats för att ge barnen det skydd de behöver. Med våra insatser får miljontals barn rent vatten, näring, vaccin och psykosocialt stöd.

I katastrofer och konflikter drabbas alltid barnen värst. Vi kommer aldrig att sluta kämpa för att barn ska få det skydd de har rätt till. Du kan hjälpa till, ge en gåva så är du med och räddar barns liv:

Kopiera länk

Relaterade artiklar

Barn i famn - Libanon 2026

Ekonomisk kollaps, torka och krig. För barnen i Libanon är uppväxten präglad av kris på kris. Och vid varje kris finns UNICEF där för dem.

Leverans av nödhjälp - UNICEF-personal - Venezuela 2026

De första planen med livsviktig hjälp har landat i Venezuela. Redan tre dagar efter de kraftiga jordbävningarna kunde UNICEF leverera ytterligare förnödenheter till barn och familjer. Samtidigt är situationen akut – 1,8 miljoner människor, varav 680 000 barn, är i behov av humanitärt stöd.

Barn i mammas famn - Jordbävning – Venezuela 2026 - hero desktop

När två kraftiga jordbävningar inträffade i Venezuela den 24 juni förändrades livet på några sekunder för miljontals barn och deras familjer. UNICEF finns på plats för att hjälpa de drabbade – men behoven är akuta.

SÖK
STÖD OSS