
Barnen i Gaza
nära svält
En miljon barn i Gaza upplever en akut hungerkris, och mest sårbara är barn under fem år som riskerar svår och livshotande undernäring. Det enda som på allvar kan hindra tusentals fler barn från att dö är en omedelbar vapenvila.
Publicerad |
2024 02 12
Uppdaterad |
2024 02 12
Barn i Gaza dör av hunger
Vart tionde barn under fem år är redan nu akut undernärt samtidigt som bristen på mat, vatten och sjukvård förvärras för varje timme som går. Att en så hög andel av en befolkning har akut brist på mat saknar motstycke under de senaste decennierna, inte bara i Gaza utan i hela världen.
Vi ser redan nu svältliknande förhållanden i delar av Gaza, och risken är stor att hela Gaza snart drabbas av svält. Det skulle i så fall innebära att hundratals barn svälter ihjäl. Varje dag.
UNICEF finns på plats i Gaza och levererar nödhjälp till barnen. Sedan slutet av oktober 2023 har UNICEF lyckats nå in med 414 lastbilar fulla med humanitär hjälp som högenergikex, näringsersättning, nötkräm och vattenreningstabletter.
Den humanitära hjälpen som når fram från UNICEF och andra räcker dock inte på långa vägar för att täcka barnens behov av mat, mediciner, vatten och skydd. UNICEF uppmanar till att mer nödhjälp släpps in i Gaza. Vi står redo att leverera mer till barnen.
Men det enda som på allvar kan hindra tusentals fler barn från att dö av svält, sjukdomar och bomber är en omedelbar vapenvila.
Kriget måste få ett slut - nu.

Tusentals akut undernärda barn har de senaste veckorna fått livräddande behandling av UNICEF och våra partner genom leveranser av nötkräm, högenergikex och andra nutritionsprodukter. Men det är fortfarande för lite för att hindra en svältkatastrof.

Det råder massvält i Gaza stad. Över 100 barn i Gaza har redan dött, tusentals riskerar att svälta ihjäl inom kort – samtidigt som världen tittar på.

Tiotusentals barn får utbildning, fritidsaktiviteter och psykosocialt stöd genom donationen.