UNICEF på plats när Indonesien åter drabbas av naturkatastrofer.

Två stora naturkatastrofer har de senaste dagarna drabbat Indonesien. En jordbävning utanför Sumatras kust som inträffade den 25 oktober orsakade en tsunami. Dagen därpå drabbades Java av ett vulkanutbrott. UNICEF är redo att hjälpa de drabbade.

Två stora naturkatastrofer har de senaste dagarna drabbat Indonesien. En jordbävning utanför Sumatras kust som inträffade den 25 oktober orsakade en tsunami. Dagen därpå drabbades Java av ett vulkanutbrott. UNICEF är redo att hjälpa de drabbade.

Indonesien tsunami 2010
UNICEF

Tsunamin

Måndagens jordbävning med efterföljande tsunamivågor som svepte in över Mentawaiöarna utanför Sumatra har enligt de lokala myndigheterna orsakat 154 dödsfall. Över 400 personer saknas och i takt med att ny information blir tillgänglig kan siffrorna komma att öka.

10 000 barn i jordbävningsområdet

På tisdagen drabbades Indonesien av den andra naturkatastrofen när vulkanen Mount Merapi på Java fick ett utbrott. 24 människor uppges ha dött till följd av jordbävningen och till sjukhusen kommer skadade som drabbats av brännskador och andningssvårigheter.

Av de 40 000 människor som lever i det drabbade området är 10 000 barn. Myndigheterna har evakuerat 22 000 människor från de områden som är i riskzonen och bidrar med hjälp till interflyktingarna.

Förnödenheter redan i landet

UNICEF befinner sig i dag, tillsammans med andra FN-organisationer, i det drabbade området för att undersöka behoven och förbereda hjälpinsatserna.
UNICEF har redan utrusning i sina lager i landet - skollådor, tält, hygienutrustning, vattendunkar - som snabbt kommer att kunna skickas ut till de drabbade.

Ge en gåva till UNICEFs arbete i katastrofer!