UNICEF-rapport om millenniemålen
Mycket har blivit bättre för barnen i världen. Men samtidigt lider 143 miljoner barn av undernäring. Det visar Unicefs nya rapport Progress for Children.
Rapporten innehåller en mängd data om läget för barn i världen, och om hur utvecklingen förhåller sig till FN:s millenniemål som världens ledare har ställt sig bakom.
Enligt rapporten har det gjorts stora framsteg inom en rad områden:
- Mellan 1990 och 2004 har mer än 1,2 miljarder människor fått tillgång till rent dricksvatten.
- Fler mammor ammar sina barn. Mellan 1996 och 2000 ökade antalet mödrar som uteslutande ammade sina barn med 20 procent i vissa afrikanska länder söder om Sahara.
- Mer än fyra gånger så många barn fick A-vitamin 2005, jämfört med 1999.
Men rapporten pekar också på nedslående statistik:
- 143 miljoner barn är undernärda – mer än hälften av dem finns i Sydasien.
- Malaria och lunginflammation orsakar årligen 27 procent av alla dödsfall bland barn under fem års ålder.
- 1,5 miljoner barn dör varje år av diarréer som orsakas av smutsigt dricksvatten och dåliga hygieniska förhållanden.