IKEA skänker solcellslampor till skolbarn
IKEA, mångårig samarbetspartner till UNICEF, har tagit fram en extra tålig solcellslampa. För varje lampa som köps i IKEAs varuhus, skänker företaget en lampa till skolbarn i medel- och låginkomstländer. Lampan gör det möjligt för barnen att läsa läxorna även när det är mörkt. Läs mer här.
UNICEFs samarbetspartner IKEA har tagit fram en extra kraftfull och tålig solcellslampa för utvecklingsländer. Lampan är designad för att klara av tuffa förhållanden och batteriet klarar av mycket höga temperaturer.För varje lampa som köps i IKEAs varuhus, skänker företaget en lampa till barn i medel- och låginkomstländer. Lampan gör det möjligt för barn att leka, läsa, skriva och studera på kvällen, även om deras hem inte har någon elektricitet.
Lampan, som fått namnet Sunnan, börjar säljas 1 juni och de första som skänks går till Pakistan, dels till barn i flyktingläger och dels till barn i avlägsna byar i Balochistan och i de nordöstra provinserna.
– Miljoner barn kan inte rita, skriva eller läsa efter solnedgången, vilket begränsar deras utveckling och möjligheter i framtiden, säger Marianne Barner, chef för IKEA Social Initiative. Vi hoppas att lamporna är ett litet men viktigt bidrag för att förbättra barns liv i utvecklingsländer.
– Flickor är speciellt utsatta eftersom de måste hjälpa till hemma efter skolan och deras enda chans att kunna göra läxorna är på kvällen, fortsätter hon. SUNNAN kan betyda mycket för dem. Om de hinner göra sina läxor innebära det troligen att deras närvaro ökar i skolan och därmed förbättras även resultaten.
– Vi är väldigt glada att IKEA ytterligare breddar sitt mångåriga och omfattande samarbete med oss. Solcellslampan är ett utmärkt exempel på hur företag kan integrera socialt ansvar med sin affär, säger Véronique Lönnerblad, generalsekreterare UNICEF Sverige.