Nyheter.

Håll dig uppdaterad om vårt arbete för barns rättigheter.

UNICEF flyger in 81 ton förnödenheter i massiv insats för Darfur-flyktingarna

UNICEF har inlett en 90 dagar lång kampanj för att öka hjälpen till Sudans flyktingar.

Nyhet 27 aug

UNICEF och Bukowskis kommer till Jönköping

Allmänheten hälsas varmt välkomna till Bukowskis visning på Elite Stora Hotellet i Jönköping onsdagen den 8 september klockan 15-17.

Nyhet 27 aug

Brist på vatten ständigt pågående katastrof

Världen måste förstärka sina insatser för att uppnå FNs millenniemål nummer sju. Mer än 2,6 miljarder människor - över 40 procent av världens befolkning - har inte tillgång ens till de enklaste toaletter och över en miljard människor saknar fortfarande rent dricksvatten. Det visar en ny rapport som lanseras idag av WHO och UNICEF.

Nyhet 26 aug

Vinnarna i årets En droppe vatten-kampanj

UNICEFs årliga kampanj En droppe vatten är slut för i år. Det preliminära resultatet från skolornas försäljning av droppe-nålen pekar på en stor succé.

Nyhet 25 aug

Fortsatt humanitärt arbete i Irak

På årsdagen av bombningarna av FN-kontoret i Bagdad, bekräftar UNICEF sitt fortsatta engagemang för Iraks barn.

Nyhet 20 aug

Vaccinationskampanjer i Darfur

Förra fredagen flög UNICEF och FN-personal till Eritreas huvudstad Asmara för att försöka få tillstånd att genomföra två stora vaccinationskampanjer mot mässlingen och polio i de områden som kontrolleras av rebellerna.

Nyhet 13 aug

UNICEFs dagbok från Darfur

Läs senaste nytt om katastrofsituationen bland flyktingarna i Sudan.

Nyhet 10 aug

Tekniska problem 2/8-6/8

Vi har haft tekniska problem som gjort att det inte gått att maila från vår hemsida under perioden måndag 2/8 till och med fredag 6/8 kl 1530. Det innebär bland annat att beställningar ur vår internetbutik försvunnit.

Nyhet 06 aug

Översvämningen i Bangladesh kräver mer resurser

25 miljoner människor har drabbats av katastrofen. Sjukdomar sprids snabbt och behovet av rent vatten och sanitetsanläggningar är akut. UNICEF uppskattar att det krävs cirka 100 miljoner kronor för att få kontroll över situationen.

Nyhet 04 aug